herbata czarna

Popularna herbata czarna

Herbata czarna posiada wiele odmian, a każda z nich ma swoją unikalną charakterystykę. Cały świat chętnie sięga po ten napój. Polscy konsumenci od zawsze na pierwszym miejsc stawiali czarne herbaty. Nie warto jednak ograniczać się jedynie do tego, co znane od zawsze. Zrozumienie różnic pomiędzy poszczególnymi odmianami pomoże lepiej docenić różnorodność tego popularnego napoju. Efektem ubocznym będzie poznanie wielu nowych smaków i wybór ulubionych. Dobra herbata czarna ma wiele oblicz, dlatego nie sposób opisać wszystkich. Na początek skupimy się na dwóch - herbacie Assam i Darjeeling.

Herbata Assam

Indie, to jeden z największych producentów herbaty na świecie. Herbata Assam pochodzi właśnie z tego kraju, a dokładniej z regionu Assam w północno-wschodniej części.

Herbata Assam charakteryzuje się mocnym smakiem i ciemnobrązowym kolorem naparu. Dzięki swojej intensywności, zyskała uznanie wśród konsumentów jako herbata na początek dnia. Wybierając zestaw herbat czarnych można mieć pewność, że znajdzie się tam omawiana odmiana. Poza tym jest elementem wielu innych mieszanek, w tym popularnej angielskiej śniadaniowej. Jej silny smak sprawia, że jest doskonała do picia w towarzystwie ciężkich potraw. Jak bowiem powszechnie wiadomo, angielskie śniadania nie należą do lekkich. Z uwagi na intensywność, dobrze pasują do niej mleko lub cytryna.

Herbata Darjeeling

Herbata Darjeeling, to druga propozycja z północno-wschodnich Indii, tym razem z regionu Darjeeling. Jest to zdecydowanie delikatniejsza odmiana od intensywnej w smaku herbaty Assam. Jej wyrafinowany smak sprawił, że otrzymała nawet miano szampana wśród herbat. Co ciekawe, aromat może się różnić w zależności od pory roku zbiorów. Generalnie jednak można stwierdzić, że herbata Darjeeling ma kwiatowy smak i złoty kolor. Wiele osób odnajduje też nuty owocowe, które przywodzą na myśl winogrona czy brzoskwinie.

Z uwagi na delikatność, najlepsze herbaty Darjeeling warto pić bez dodatków. Tylko w ten sposób można bowiem w pełni docenić ich wyrafinowany smak. Każdy jednak musi znaleźć swój własny sposób, ponieważ najważniejsza jest radość z picia smacznej herbaty.

Herbata czarna na każdą porę dnia

Zarówno Assam, jak i Darjeeling, są przykładami różnorodności, jaką oferuje herbata czarna. Od intensywnej herbaty Assam, do kwiatowej herbaty Darjeeling. Jak więc widać, herbata czarna jest idealna i na intensywny początek dnia, i na relaksujące popołudnie. Tylko od konsumentów zależy, która odmiana będzie dla nich najlepsza. Najprościej jest zainwestować w całe zestawy herbat czarnych i dobierać poszczególne odmiany do pory dnia i własnych preferencji. Bowiem wybór herbat czarnych nie kończy się na wspomnianych dwóch odmianach. Warto sięgnąć także po Ceylon, Yunnan czy Earl Grey.

herbata czarna earl grey

Lubiana i ceniona herbata

Aromatyczną herbatą można delektować się o poranku przy śniadaniu. Może być ona również fantastycznym dodatkiem wzbogacającym popołudniowe spotkania towarzyskie. Szczególnie earl grey kojarzy się ze słynną herbatką o piątej. Dobra herbata ma licznych zwolenników i szacuje się, że jest to drugi najczęściej spożywany napój na świecie. Bywa niezastąpiona w lecie z dodatkiem lodu i cytryny. Sprawdzi się również w chłodne wieczory, kiedy to herbata zimowa zadziała jako napój rozgrzewający.

Zwolennicy klasycznych smaków

Do niewątpliwych klasyków należy herbata czarna, którą ma w ofercie każdy sklep z herbatami. Dostępnych jest jej wiele rodzajów w tym mieszanki aromatyzowane do których zalicza się earl grey. Jest to chyba najbardziej popularny na świecie rodzaj herbaty, produkowany w Chinach, Indiach a także na Sri Lance. Z dużym prawdopodobieństwem skosztował jej każdy, kto pije herbatę. Swoją nazwę zawdzięcza Karolowi II Earl Grey, a charakterystyczny aromat olejkowi z bergamotki. Dzięki temu dodatkowi herbata ma lżejszy smak oraz wykazuje właściwości przeciwzapalne i antystresowe. Ponadto regularne spożycie herbaty earl grey obniża ciśnienie krwi, pomaga utrzymać prawidłowy poziom cholesterolu, ułatwia trawienie, a dzięki wysokiej zawartości przeciwutleniaczy wykazuje działanie antynowotworowe.

Niepowtarzalny smak earl grey

Obok pozytywnego wpływu na organizm ten gatunek herbaty charakteryzuje niepowtarzalny mocny smak z cytrusowymi nutami. Aby wydobyć wszystkie walory smakowe należy zadbać o prawidłowy sposób przygotowania naparu. W tym celu porcję herbaty zalewamy wodą o temperaturze 100 stopni Celsjusza i parzymy pod przykryciem do 3 minut.

Każdy miłośnik herbaty może sobie indywidualnie dobrać ulubioną kompozycję. Gdyż poza klasyczną herbatą earl grey dostępne są również inne kompozycje smakowe z dodatkiem jaśminu, cytryny, pomarańczy, kwiatów róży oraz bławatka. Aby móc w pełni rozkoszować się smakiem i aromatem napoju, należy wybierać najlepsze herbaty. Będą one charakteryzowały się liśćmi podobnej wielkości o brązowej lub brązowo – czarnej barwie. Natomiast napar uzyskany z takiej mieszanki powinien być klarowny bez zanieczyszczeń, o intensywnej brązowej barwie.

herbata zimowa

Herbata zimowa na jesienne wieczory

Gdy nadchodzą zimowe wieczory, dosłownie każdy z nas zaczyna marzyć o tej wolnej chwili, w której, po całym dniu, będziemy mieli czas tylko dla siebie. I chociaż każdy tę chwilę pragnie spędzić na swój własny sposób, to większości z nas, w głowie, pojawia się obraz kubka z napisem dobra herbata lub herbata zimowa.  Dla jednych będzie to specjalna mieszanka herbat z domowego przepisu, dla innych herbata z dodatkiem alkoholu, a dla pozostałych, zwykła herbata czarna z miodem i cytryną. Jakąkolwiek przyjmie formę, herbata zimowa ma kojarzyć się z ciepłem i spokojem. Powinna rozgrzewać ale nie pobudzać. Ma to być napój, który pomoże zapomnieć o szalejącej wichurze za oknem, lub sypiącym w nadmiarze, mokrym śniegiem.

Zestawy herbat

W związku z tym, że napój na te chłodniejszą porę roku, może przybierać różne formy, warto przygotować sobie zestaw herbat, który w zależności od nastroju, pory dnia czy pogody (może przecież padać śnieg lub śnieg z deszczem) zaspokoi nasze pragnienia. Rozgrzeje i ukoi. Nic przecież nie zagrzewa tak jak herbata z imbirem lub herbata z odrobiną nalewki. Poza walorami smakowymi, takie rozgrzewające właściwości herbaty przynoszą naszemu organizmowi wiele dobrego. Kiedy nie trzęsiemy się z zimna, wzrasta nasza koncentracja oraz poprawia się metabolizm. Organizm nie musi już oszczędzać energii, więc poprawia się krążenie. Ciepło jakie wywołuje herbata zimowa rozszerza nasze żyły, przez co obniża się ciśnienie w całym ciele. Ta najlepsza herbata działa uspokajająco oraz zdecydowanie pomaga tym, którzy mają kłopoty z zasypianiem.

Najlepsze chwile w długie jesienne wieczory

Jak zatem nie kochać tych chwil, gdy pomimo niesprzyjającej pogody, nie musimy marznąć i męczyć się z gęsią skórką, a w zamian możemy zasiąść w wygodnym miejscu i delektować się każdym łykiem gorącej i smacznej zimowej herbaty z naszego ulubionego kubka.