rooibos

Rooibos

Rooibos jest swoistą herbatą o zabarwieniu czerwonym, pochodzącą z Afryki. Posiada ona bardzo dużo pozytywnych właściwości, które są przydatne na co dzień. Napar z liści aspalatu prostego czyli inaczej Rooibos jest bardzo popularny w Afryce. Inna nazwa tej herbaty to czerwonokrzew. Jest ona uprawiana tylko i wyłącznie w 1 obszarze Republiki Południowej Afryki. Charakteryzuje się łagodnym smakiem, piękną rubinową barwą oraz bardzo dobrymi właściwościami prozdrowotnymi.

Właściwości herbaty Rooibos

Herbata Rooibos pozwala tworzyć wyjątkowe napary ziołowe, które mają bardzo ciekawe właściwości. Podstawowym zastosowaniem tego rodzaju herbaty jest stosowanie jej przy różnego rodzaju schorzeniach związanych z przewodem pokarmowym. W swoim składzie posiada związki polifenolowe, które mają bardzo dobre działanie przeciwzapalne oraz przeciwskurczowe. Może być ona stosowana jako skuteczny środek na kolki u niemowląt. Kolejną zaletą tej herbaty jest to, że zawiera bardzo dużo przeciwutleniaczy. Dzięki temu spowalnia starzenie się organizmu oraz zwalcza wolne rodniki mające wpływ na powstawanie chorób cywilizacyjnych. Wyciągi z tej rośliny są także bardzo popularne w kosmetyce. Posiadają właściwości przeciwgrzybiczne, przeciwbakteryjne czy też przeciwzapalne. Dlatego też herbata Rooibos stosuje się podczas leczenia trądziku, egzemy czy też poparzeń słonecznych.

Kiedy pić herbatę Rooibos

Najważniejszą różnicą pomiędzy tą herbatą a herbatami zielonymi czy też czarną jest fakt, że nie zawiera kofeiny. Dzięki temu nie pobudza organizmu oraz nie przeszkadza w zasypianiu. Także bez problemów herbatę tą można spożywać wieczorem przed snem. W związku z tym również napar przygotowany z czerwonokrzewu może być bez problemów stosowany przez dzieci, kobiety w ciąży czy też kobiety karmiące piersią. Dostępna jest zarówno w postaci saszetek jak i liści.