herbata czarna

Popularna herbata czarna

Herbata czarna posiada wiele odmian, a każda z nich ma swoją unikalną charakterystykę. Cały świat chętnie sięga po ten napój. Polscy konsumenci od zawsze na pierwszym miejsc stawiali czarne herbaty. Nie warto jednak ograniczać się jedynie do tego, co znane od zawsze. Zrozumienie różnic pomiędzy poszczególnymi odmianami pomoże lepiej docenić różnorodność tego popularnego napoju. Efektem ubocznym będzie poznanie wielu nowych smaków i wybór ulubionych. Dobra herbata czarna ma wiele oblicz, dlatego nie sposób opisać wszystkich. Na początek skupimy się na dwóch - herbacie Assam i Darjeeling.

Herbata Assam

Indie, to jeden z największych producentów herbaty na świecie. Herbata Assam pochodzi właśnie z tego kraju, a dokładniej z regionu Assam w północno-wschodniej części.

Herbata Assam charakteryzuje się mocnym smakiem i ciemnobrązowym kolorem naparu. Dzięki swojej intensywności, zyskała uznanie wśród konsumentów jako herbata na początek dnia. Wybierając zestaw herbat czarnych można mieć pewność, że znajdzie się tam omawiana odmiana. Poza tym jest elementem wielu innych mieszanek, w tym popularnej angielskiej śniadaniowej. Jej silny smak sprawia, że jest doskonała do picia w towarzystwie ciężkich potraw. Jak bowiem powszechnie wiadomo, angielskie śniadania nie należą do lekkich. Z uwagi na intensywność, dobrze pasują do niej mleko lub cytryna.

Herbata Darjeeling

Herbata Darjeeling, to druga propozycja z północno-wschodnich Indii, tym razem z regionu Darjeeling. Jest to zdecydowanie delikatniejsza odmiana od intensywnej w smaku herbaty Assam. Jej wyrafinowany smak sprawił, że otrzymała nawet miano szampana wśród herbat. Co ciekawe, aromat może się różnić w zależności od pory roku zbiorów. Generalnie jednak można stwierdzić, że herbata Darjeeling ma kwiatowy smak i złoty kolor. Wiele osób odnajduje też nuty owocowe, które przywodzą na myśl winogrona czy brzoskwinie.

Z uwagi na delikatność, najlepsze herbaty Darjeeling warto pić bez dodatków. Tylko w ten sposób można bowiem w pełni docenić ich wyrafinowany smak. Każdy jednak musi znaleźć swój własny sposób, ponieważ najważniejsza jest radość z picia smacznej herbaty.

Herbata czarna na każdą porę dnia

Zarówno Assam, jak i Darjeeling, są przykładami różnorodności, jaką oferuje herbata czarna. Od intensywnej herbaty Assam, do kwiatowej herbaty Darjeeling. Jak więc widać, herbata czarna jest idealna i na intensywny początek dnia, i na relaksujące popołudnie. Tylko od konsumentów zależy, która odmiana będzie dla nich najlepsza. Najprościej jest zainwestować w całe zestawy herbat czarnych i dobierać poszczególne odmiany do pory dnia i własnych preferencji. Bowiem wybór herbat czarnych nie kończy się na wspomnianych dwóch odmianach. Warto sięgnąć także po Ceylon, Yunnan czy Earl Grey.